fbpx

Kotły na zrębki w Gminie Wągrowiec

Piec na zrębki z podajnikiem w szkole w Żelicach
W 2021 roku w ramach zadania publicznego zmodernizowano kotłownię oraz instalację centralnego ogrzewania w szkole podstawowej w Żelicach. Ogrzewanie węglem zastąpiono automatycznym kotłem na zrębkę drzewną HDG M o mocy 200 kW. Inwestycja jest opłacalna ekonomicznie i przynosi spore oszczędności dla gminnego budżetu. Cena 1 GJ ciepła wyprodukowanego w tej instalacji wyniosła 55 zł netto. To znacznie taniej niż w przypadku ogrzewania węglem, olejem opałowym i gazem.

Kocioł na zrębki vs. pompa ciepła

Inwestor spośród wariantów nowego źródła ciepła (m.in. gruntowych pomp ciepła) ponownie wybrał technologię zautomatyzowanych kotłowni biomasowych marki HDG Bavaria. Pierwsza tego typu instalacja została uruchomiona w styczniu 2006 roku w placówce szkolnej w Łeknie. Budynek znajdujący się w pałuckiej miejscowości ogrzewa z kolei model HDG Compact o mocy 200 kW. Nie bez przyczyny na taki wybór miała również wysoka jakość wykonania kotła oraz jego bezawaryjna praca przez kilkanaście lat.

W pierwszej kolejności przede wszystkim odrzuciliśmy możliwość ponownego montażu kotłowni węglowej ze względu na rosnące koszty eksploatacyjne, a także uchwały antysmogowe. Następnie przeanalizowaliśmy możliwość zainstalowania gruntowej pompy ciepła. Mając świadomość, że ten system najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym uznaliśmy, że nie będzie to efektywne rozwiązanie w przypadku tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Również powierzchnia zajęta pod wykonanie odwiertów w znacznym stopniu ograniczałby możliwość rozbudowy szkoły w przyszłości. Kolejnym argumentem aby zrezygnować z montażu pompy ciepła dla tego budynku był brak instalacji fotowoltaicznej, która pokrywałaby zwiększone zużycie energii elektrycznej na potrzeby pracy pompy.
Monika Kubalewska
Kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Gminy Wągrowiec

Ekonomiczne źródło ciepła

W sezonie grzewczym 2022/2023 cena 1 GJ ciepła wytworzonego przez kotłownię w Żelicach wyniosła 54,47 zł netto (67 zł brutto). Dla porównania średnie ceny netto sprzedaży ciepła w 2022 roku wg informacji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 18/2023 wyniosły:

  • paliwa węglowe – 74,67 zł/GJ,
  • oleje opałowy – 82,72 zł/GJ,
  • paliwa gazowe – 94,91 zł/GJ,
  • odnawialne źródła energii – 65,31 zł/GJ.

Tanie ogrzewanie dla samorządów i zakładów przetwórstwa drewna

Kotły serii HDG M to najnowocześniejsza linia kotłów zautomatyzowanych spalających zrębki, pellet, brykiety, trociny i wióry. Tego typu kotły oprócz obiektów użyteczności publicznej dedykowane są również dla zakładów przemysłu drzewnego (stolarnia, produkcja mebli, tartak), gdzie odpad poprodukcyjny jest źródłem darmowego paliwa.

Jesteś zainteresowany modernizacją kotłowni węglowych i olejowych na biomasę w obiektach publicznych i komercyjnych? Chętnie poznamy Twoje potrzeby i przygotujemy najlepsze rozwiązania technologiczne.

Zadzwoń lub napisz do nas!

Scroll to Top