fbpx

Piec na zrębki drzewne HDG Compact 95 kW ogrzewa budynki komunalne w Budzyniu

Automatyczny piec na zrębki drzewne 90 kW
Gmina Budzyń położona w województwie wielkopolskim wybrała naszą technologię jako źródło ciepła w budynkach komunalnych. Do miejscowości Sokołowo Budzyńskie dostarczyliśmy zautomatyzowany kocioł biomasowy HDG Compact o mocy 95 kW wraz z systemem podawania i magazynowania paliwa.

Piec na zrębki drzewne

Od sezonu grzewczego 2023/2024 energię cieplną na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla kilku budynków zlokalizowanych we wsi Sokołowo Bydzyńskie zapewnia nowoczesny i automatyczny kocioł na zrębki drzewne HDG Compact. Przestarzałą instalację opalaną węglem zastąpiła jednostka kotłowa o wysokiej sprawności i bezpieczeństwie użytkowania.

Kocioł uruchamiany jest automatycznie przez wbudowany regulator HDG Control sterujący pracą kotła. Po napełnieniu komory spalania paliwem czujnik poziomu paliwa uruchamia jego rozpalanie. Do rozpalania wsadu paliwa wykorzystana jest zapalarka wdmuchująca powietrze o wysokiej temperaturze do komory spalania. Powietrze to jest podgrzane elektrycznie do temperatury blisko dwukrotnie wyższej niż temperatura zapłonu drewna. Po osiągnięciu wymaganej temperatury kocioł przechodzi w fazę wygaszania – czyli dopalania paliwa znajdującego się na palenisku, bez dostarczania kolejnych porcji paliwa do spalania. Sam proces spalania w kotle jest ściśle kontrolowany i sterowany przez sondę Lambda poprzez automatyczną regulację proporcji powietrza pierwotnego i wtórnego oraz sterowanie pracą wentylatora głównego. Instalację wysposażono w układ podnoszenia temperatury wody powrotnej, który odpowiada za wzrost sprawności i trwałości kotła, poprzez wyeliminowanie zjawisk takich jak powstawania smoły w kotle oraz korozja niskotemperaturowa.

Podajnik wannowy i nagarniacz piórowy

System podawania paliwa do koła HDG Compact jest bardzo elastyczny i można go zastosować niemal w każdym budynku. W przypadku projektu w gminie Budzyń wykorzystano kombinację różnych podajników. Z części pomieszczenia kotłowni wydzielony został magazyn paliwa. W pierwszej kolejności zrębki drzewne zrzucane są bezpośrednio z samochodu dostawczego do podajnika wannowego o wydajności do 60 m3/h. Ukośny podajnik ślimakowy wtłacza je do wnętrza magazynu. Kolejny podajnik wbudowany jest w ukośną drewnianą podłogę gdzie paliwo nagarniane jest przez układ dwóch sprężystych piór. Wydajność podajnika to 75 kg/h czyli ok. 0,5 m3/h. Biomasa dalej podawana jest układem podajników ślimakowych o średnicy 160 mm do podajnika kotła i dalej bezpośrednio już do komory spalania. Dzięki zaworowi komorowemu, komora spalania kotła jest odcięta od układu transportu i magazynowania paliwa. We współpracy z zaworem termostatycznym uruchamiającym strumień wody gaśniczej pod wpływem podwyższonej temperatury, stanowi to pewne i sprawdzone zabezpieczenie przed możliwością cofnięcia się płomienia z rusztu do transportera.

Podajnik wannowy biomasy

Przebudowa systemu grzewczego w budynkach komunalnych w Sokołowie Budzyńskim obejmowała również wymianę instalacji c.o. prowadzonej w guncie do budynku szkolnego. Inwestycja została zrealizowna przez Przedsiębiorstwo WENO Sp. z o.o. Sp. k. z Chodzieży. 

Nagarniacz piórowy zrębki drzewne

Kocioł HDG Compact o mocy 30-95 kW oprócz mniejszych budynków publicznych może być z powodzeniem stosowany do produkcji energii cieplnej w stolarniach czy zakładach meblarskich gdzie do dyspozycji jest darmowe paliwo w postaci odpadów poprodukcyjnych z przetwarzania drewna.

Jesteś zainteresowany modernizacją kotłowni węglowych i olejowych na biomasę w obiektach publicznych i komercyjnych? Chętnie poznamy Twoje potrzeby i przygotujemy najlepsze rozwiązania technologiczne.

Zadzwoń lub napisz do nas!

Scroll to Top